КОНВРЕНИОТ ВОДИЧ ЗА ГОТВ (Paperback)

КОНВРЕНИОТ ВОДИЧ ЗА ГОТВ By ВИДА К&#10 Cover Image
$47.49
IN WAREHOUSE - Usually Ships in 3-7 Business Days

Description


Билките се ароматични јастиви растенија кои се користат за додавање вкус на јадењата. Повеќето билки се користат и за кулинарска и за медицинска употреба и доаѓаат од растенија кои можат да се користат за нивните лисја, како билки, а исто така и за нивните семиња, како зачини.


Готвачите и домашните готвачи користат свежи и сушени билки за да направат и слатки и солени јадења, почнувајќи од богати сосови до лесни салати и печива со билки. Покрај нивната кулинарска употреба, лековитите билки и нивните вредни есенцијални масла се потпираат на нивните здравствени придобивки уште од средниот век, кои се движат од антиинфламаторни и антивирусни придобивки до локални моќи за чистење на кожата.

Кога билките се во сезона, радувајте се на рецептите кои вклучуваат небесен рузмарин, босилек, копар, нане, оригано и мајчина душица. Готвењето со билки не само што ослободува одлични свежи вкусови, туку е и здраво


Овде, билките се главна состојка, наместо гарнир. Половина чаша или повеќе босилек, цилинтро, нане или која било друга свежа билка може да биде само билет за додавање жив вкус на сите видови јадења. Од салата од наут со копар до меки фалафел преполни со цилинтро и магдонос до најосвежителниот сладолед од нане.


Разлика помеѓу употребата на свежи и сушени билки

Свежите билки генерално се претпочитаат во однос на сувите билки за кулинарски цели, иако има предности за користење на сушени билки. Додека свежите билки имаат многу пократок животен век, сувите билки можат да го задржат својот вкус до шест месеци кога се чуваат во херметички затворен сад на темно место на собна температура.


Додека сувите билки обично се користат во текот на процесот на готвk.Product Details
ISBN: 9781783571277
ISBN-10: 1783571276
Publisher: Not Avail
Publication Date: February 10th, 2023
Pages: 296
Language: Macedonian